Аеродром Бышев

Главная >> Статьи >> Органічне землеробство
Органічне землеробство

Як все починалося. Екскурс в історію.

Для мене органічне землеробство, це, в першу чергу, свідоме та дбайливе ставлення до нашої планети-неньки, як до живої істоти, це така філософія життя, коли ставишся з повагою до всього живого. Це розуміння того, що в Природі ми всі взаємопов’язані й немає нічого зайвого. В органічному землеробстві немає поняття шкідників та бур’янів, а коли вони з’являються в надмірній кількості, це свідчить про те, що людина порушила природну екосистему й веде неправильне господарювання.

З офіційної точки зору завдання органічного землеробства (organic farming) –– це виробництво екологічно чистої сільгосппродукції без застосування агрохімічних засобів, генмодифікованих організмів, та з мінімальною обробкою ґрунту без перевороту пласта. У тваринництві ознакою органічного господарювання є відмова від постійного стійлового утримання, обов’язковий випас тварин та відмова від застосування кормових добавок та гормонів.

З часів винаходу плугу неодноразово деякі ентузіасти в Україні, та й і в колишньому СРСР намагалися впровадити технології обробки ґрунту без перевороту пласта. Але в соціалістичні часи ці технології, не звертаючи увагу на позитивні результати, не знаходили підтримки, навпаки, деякі з цих аграріїв піддавалися критиці, а деяких навіть віддавали під суд.

І от в такі непрості часи на базі колишнього колгоспу ім. Орджонікідзе (зараз ПП „Агроекологія”), що знаходиться в с. Михайлики  Шишацького району Полтавської області в 1976 році розпочався експеримент з прискореної розробки та впровадження ґрунтозахисної системи землеробства. Засновником її був Терентій Мальцев, а ось розвинув далі і керував проектом професор Національного аграрного університету Микола Шикула. Суть експерименту була у тому, що господарство, по-перше, перейшло на безорний обробіток ґрунту. Власну техніку було переобладнано на плоскорізи, використовувались також борони, та лущильники. Одночасно відмовились від використання міндобрив, гербіцидів та пестицидів (зараз обробляють лишень насіння і то –– лишень зернових).

Причиною переходу на цей експеримент, як розповідав нам головний агроном ПП „Агроекологія” був той факт, що велика кількість жіночого населення села мала великий процент онкозахворювань. Виявилося, що причиною цьому було те, що жінки працювали на прополці ланів, які ще в ті часи оброблялися такими хімікатами як ДДТ. Тому керівництво вирішило припинити застосування будь-якої хімії.

В перші роки експерименту бувало, що підприємство зазнавало значних втрат урожаю, поки не відновилася екосистема і земля не почала поступово виліковуватись. Головний агроном господарства розповідав про такий випадок. Діло було навесні, на травневі свята. Жителі села поспішали на святкову демонстрацію, вздовж дороги дружньо зеленіли сходи цукрового буряка. Коли через пару годин поверталися з демонстрації додому, зеленого поля як і не бувало – під чисту з’їли довгоносики, а це десь біля 300 га. Лишилися в тому році без цукрового буряка, поле продискували та посіяли на ньому сидерати на силос для худоби.

Не мало доган отримав голова господарства Семен Свиридович Антонець, бо в ті часи існували певні плани, норми здачі продукції державі. І, ясна річ, за невиконання цих планів по голівці не гладили.

Але ж, коли були отримані позитивні результати, Михайло Горбачов нагородив Семена Антонця останнім Орденом Героя соцпраці в Радянському Союзі.

Зараз господарство стабільне і на фоні інших сільгосппідприємств процвітає. Воно спеціалізується на вирощуванні органічних пшениці, жита, ячменю, гречки, цукрового буряку, мають й чимале поголів’я молочного стада корів.

У порівнянні з традиційним орним землеробством в ПП „Агроеклогія” знизили використання пального більше, ніж в чотири рази, пестицидів – у 5-8 разів (обробляється тільки насіння зернових), робочий час – в три рази. При цьому, собівартість виробленої продукції більш ніж у шість разів нижча, чим в традиційних господарствах, а врожайність підвищилась на 70 – 110%. Рентабельність ПП „Агроекологія” становить 36%  в порівнянні із сусідніми малорентабельними, а інколи і взагалі збитковими сільгосппідприємствами.

Ці показники залежать від багатьох факторів: складу ґрунтів, їх родючості, клімату місцевості, якими агрохімікатами і як довго користувалися перед переходом на органічне землеробство, які культури вирощували і ще дуже багато факторів.

Факти –– річ уперта

За даними 22-річного вегетаційного досвіду Корнуельского університету, результати котрого було опубліковано у 2005 році, органічні методи вирощування зернових культур та сої мають таку саму врожайність, що і традиційні, при цьому відмічається значне зниження витрат на пальне. Аналогічний швейцарський дослідження виявили скорочення врожайності на 20% в порівнянні з традиційними, при скороченні на 50% енергозатрат на добрива та на 97% - на пестициди. Американський досвід свідчить, що врожайність при органічному землеробстві становить в середньому 95-100% від традиційного.

Чи не найголовнішим надбанням  підприємства є відроджена земля, родючий шар якої кожен рік збільшується на 0,5 – 0,8%. А господарство має на сьогоднішній день не мало, не багато – 8000 га сільгоспугідь! До того ж, цукровий буряк є дуже цінною рослиною для покращення екологічного стану, бо його листя продукує у кілька разів більше кисню, ніж хвойні породи дерев.

Через 24 роки проведення експерименту в Михайликах відбулося виїзне засідання президіуму Української аграрної академії наук, щоб дати оцінку експерименту. 30 вчених мужів з України спочатку із значною долею скепсису, а потім з непідробним здивуванням оглядали поле цукрових буряків і не вірили, що такого розміру коренеплоди можна виростити без мінеральних добрив та іншої хімії.

В ПП „Агроекологія” неодноразово приїжджали іноземні делегації, а англійці просто ходять навколо цього господарства, в надії на закупівлю екологічно чистої продукції.

«Один в полі не воїн», або, які організації допомагають в популяризації ідей органічного землеробства

На запитання, чи є ще в Україні підприємства. що працюють за принципом органічного землеробства, головний агроном відповів, що, на жаль, із крупних сільгоспвиробників немає нікого, а дрібні фермерські господарства періодично намагаються перейти на нову систему, але не витримують в перші 3-4 роки збитків, які наносять їм надмірні спалахи бур’янів та шкідників, не витримують, і знову починають застосовувати агрохімію. Зв’язатися з керівником ПП „Агроекологія” можна за телефонами: 8(05352) 91172, 8(05352) 97772.

Відрадно те, ще за останні кілька років ситуація з виробництвом органічної продукції в Україні все ж таки змінилася на краще. Було створено Федерацію органічного руху України, Асоціацію учасників органічного виробництва „Біолан-Україна”, яка на сьогоднішній день об’єднує біля 40 фермерів-органістів, що обробляють за органічною технологією біля 4800 га землі. Також було створено сертифікаційну організацію „Органік-стандарт”.

Не можна не відзначити ролі Клубу органічного землеробства в справі пропаганди альтернативних методів ведення сільського господарства серед населення України. Зараз філії Клубу ОЗ є в кожному обласному центрі нашої країни, а всього їх нараховується вже 80. До лав землеробів-органістів приєдналося  45 тис. жителів України. Клуб регулярно проводить навчальні семінари, випускає та розповсюджує газету „До Землі з любов’ю”, друкує відповідну літературу, вишукує новітні мало затратні технології обробітку ґрунту, інструменти, що полегшують працю, біопрепарати, що не шкодять ні Землі, ні здоров’ю людей. В перспективі – закупівля та продаж в своїх консультаційних центрах органічної продукції, виробленої членами Клубу.

Технології, які використовують землероби-органісти – дуже прості. Нове – це давно забуте старе. Для того, щоб вести господарство за методами органічного землеробства – не потрібно закінчувати університети. Тут потрібно спостерігати за природою і  просто копіювати її.

В природі ніхто ніколи не оре, не копає, не поле, а родючість природних ландшафтів примножується кожен рік, рослини ростуть самі собою, плодоносять, регулюють свою чисельність самі. Отож, головне завдання органічних землеробів – створити на своїй ділянці збалансовану екосистему.

Для цього потрібно посадити навколо ділянки захисну лісосмугу, яка буде захищати від вітру, підтягувати вологу з нижніх шарів, удобрювати землю опалим листям, яке стане рідною домівкою для багатьох корисних птахів, дрібних тварин та комах, що поїдають шкідників. Таким чином, вся ці живі істоти стануть природними захисниками такої ділянки.

Дуже важливе значення, особливо в посушливих районах, є створення власної штучної водойми, яка разом із лісосмугою відрегулює водний баланс вашої екосистеми. Випаровування з поверхні такої водойми значно скоротить витрати на штучний полив. Коли завдяки лісосмузі, водоймі буде досягнуто екологічної рівноваги, тоді можна застосовувати всю свою творчу енергію в розміщенні та конструюванні грядок.

Облаштування грядок. Біопрепарати на заміну хіміїї

На жаль, в невеличкій статті не можливо описати всі прийоми та методи органічного землеробства. Але як прискорити відновлення родючості ґрунту можна розказати.

По-перше, треба відмовитись від перекопки та оранки. Завдяки цим традиційним операціям гине вся жива біомаса ґрунту, яка саме і створює шар родючого гумусу. Отже, застосовується тільки підрізка бур’янів плоскорізами, або, взагалі, скошування. Вся зелена маса лишається на грядках, а для прискорення процесу її переробки використовуються ЕМ-препарати (набір ґрунтових бактерій) або ферментний препарат „Оксизин”, виготовлений з меласи цукрових буряків. Ця операція називається мульчування, а будь-які рослинні рештки (листя, кора, папір, натуральне ганчір’я, солома, сіно, хвоя, тирса, торф) – називаються мульчею.

Головний принцип органічного землеробства – Земля не повинна бути голою. Або закривай мульчею, або засівай сидеральними культурами (ті, що збагачують грунт поживними речовинами: азотом, фосфором і т.д.), які після скошування також стануть мульчею. При літніх температурах, мульча, пролита ЕМ-препаратами або „Оксизином”, за 3-4 тижні перетворюється на високоякісний перегній.

Дуже ефективний засіб при вирощуванні овочевих культур, це облаштування теплих грядок. Для цього потрібно викопати траншею, глибиною від 40 до 80 см, заложити її гіллям, невеличкими стовбурами дерев, зверху закидати будь-якою зеленою масою, що є в наявності, туди ж треба добавити рослинні відходи з вашої кухні, можна трохи свіжого перегною і, при бажанні, пролити ЕМ-ками або”Оксизином”. Зверху все це засипається землею, викопаною з траншеї. Таку грядку краще готувати з літа чи осені на наступний сезон. ЇЇ майже не потрібно поливати, оскільки, всередині неї відбуваються процеси розкладу органіки, які супроводжуються виділенням води, тепла, вуглекислого газу та ще й бактерії продукують поживні речовини – все, що потрібно рослинам для нормального росту. Така грядка може служити досить довго, потребує мінімум догляду, а врожаї дає чималі.

Засобів захисту рослин в органічному землеробстві досить багато. В першу чергу, це відновлення збалансованої екосистеми, створення біорізноманіття. Бо, коли вирощується монокультура, то й шкідники розмножуються у великій кількості, їжі ж вдосталь. На перехідному етапі, поки не врівноважиться біобаланс, можна застосовувати біопрепарати промислового виробництва. Перевірених засобів в Клубі органічного землеробства є кілька найменувань. Це і „Актофіт” від колорадського жука та інших листогризучих комах, це і „Мікосан”, який зміцнює імунітет рослин, це і „Фітодоктор” проти фітофтори, це і жива мушка трихограмма, і, звичайно, улюблені нами ЕМ-препарати комплексної дії. Для нелінивих господарів є маса абсолютно природних рецептів, таких, як витяжки з трав, це і рослини-симбіонти, що допомагають один-одному протистояти шкідникам і хворобам, це і певні дні за місячних календарем. Багато таких рекомендацій є в книжках М.Курдюмова, Н.Жирмунської, Б.Бублика.

З оптимізмом –– в майбутнє

Радує те, що з кожним роком інтерес до органічного землеробства та органічних продуктів все більше зростає. Все більше людей розуміють, що спасіння потопаючих, в руках самих потопаючих. Якщо не ми, то хто допоможе нам врятувати нашу Матінку-планету. Хто, якщо не ми, жителі цього прекрасного ще й досі квітучого творіння Божого, здатні надати шанс наступним поколінням жити в радості й гармонії з усім оточуючим. Отож, органічне землеробство – це перший крок до щасливого й здорового майбутнього.

 

З найкращими побажаннями,
Керівник Учбово-практичного центру
природного землеробства „Екомисл”,
голова київського обласного осередку
ВЕГО „Мама-86”
Інте Оксана

 

Погода

Случайное фото


Мотопланер АС-21